« Pożyczki osobiste dla… | Strona domowa | Czym charakteryzuje s… »

Ocena gospodarcza na podstawie pożyczek gotówkowych

poniedziałek, 05 luty 2018 at 1:58 pm. Użyte znaczniki: , , , , , ,

Ocena rozwoju gospodarczego jest pośrednio możliwa przez obserwację rynku kredytowego. Potrzeby kredytobiorców odzwierciedlają potrzeby społeczeństwa w skali mikro, co przekłada się docelowo na kształtowanie najważniejszych wskaźników makroekonomicznych. W artykule zobaczysz, w jaki sposób można zestawiać rynek pożyczek gotówkowych z sytuacją gospodarczą. Taka analiza daje szansę na podjęcie ciekawych decyzji inwestycyjnych, artykuł powstał dzięki współpracy z portalbankowy.info.

Kredyt gotówkowy w odniesieniu do słabej gospodarki

W krajach średnio rozwiniętych, czy w tzw. gospodarkach wschodzących kredyt gotówkowy pozyskuje się w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb konsumpcyjnych. W słabszych gospodarkach dostęp do uczciwego kredytu jest bardzo mocno utrudniony, ponieważ dominują lichwiarskie zobowiązania z absurdalnie zawyżonym wskaźnikiem RRSO. Kredytobiorca w takich warunkach jest na słabszej pozycji od pożyczkodawcy. Kredyt gotówkowy wydawany na opłacenie rachunków, czy nawet na zakup żywności pokazuje, że w skali makroekonomicznej nie dzieje się zbyt dobrze. Taki kraj wymaga zdecydowanych reform. Dla inwestorów to kluczowa informacja, ponieważ do statystyk rynku kredytowego stosunkowo łatwo dotrzeć. Dzięki nim można prognozować nawet potencjał inflacyjny, chociaż faktycznie w niewielkim stopniu.

Co w przypadku bardziej rozwiniętych gospodarek i kredytowania potrzeb?

Im bardziej rozwinięta gospodarka, tym większe zainteresowanie kredytami gotówkowymi na potrzeby luksusowe, a w tym na wyjazdy zagraniczne, na samochody, czy inne dobra podkreślające status. W Polsce daje się zauważyć przesunięcie z pierwszego na drugi scenariusz. Lichwiarskie pożyczki przez regulacje prawne zostały praktycznie wyeliminowane. W mediach od wielu lat nie słychać o utratach majątków przez chwilówkę. Teraz dowolny pożyczkodawca musi dopasować się do odgórnych norm przy ustalaniu oprocentowania nominalnego i kosztów dodatkowych. W ten sposób rośnie zaufanie do zadłużenia. Przy wzroście dochodu rozporządzalnego w gospodarce, czy przez rozwój programów socjalnych, chociażby 500+ poprawia się naturalnie zdolność do spłaty coraz większych zobowiązań.

Zmianę nawyków warto planować ostrożnie

To bardzo dobra informacja, chociaż generuje również pewne wady. Za duże nasycenie kredytami gotówkowymi zmienia podejście konsumentów do oszczędzania. Nawyk oszczędzania jest długoterminowo najważniejszy dla stabilności ekonomicznej. Tani kredyt gotówkowy zachęca do wydawania za wszelką cenę, szczególnie przy niskich stopach procentowych. Przy wysokich stopach procentowych zainteresowanie pożyczkami stopniowo maleje.Szukaj

Serwis

XML: kanał RSS XML: kanał Atom

Archiwum