« Czym charakteryzuje s… | Strona domowa | Opłacalność kredytu h… »

Jakie możliwości daje ustawa o kredycie hipotecznym kredytobiorcom?

wtorek, 12 czerwiec 2018 at 2:58 pm. Użyte znaczniki: , , , , , , , , , ,

Można powiedzieć, że ustawa o kredycie hipotecznym jest najważniejsza z perspektywy kredytobiorcy planującego zakup mieszkania na kredyt. Na jakie możliwości wskazuje ustawa o kredycie hipotecznym i czy zwiększa faktycznie bezpieczeństwo współpracy z bankami komercyjnymi oraz pośrednikami rynku kredytowego? O tym kilka słów w poniższym artykule ale także na poratlu 17bankow.com/kredyty-hipoteczne.

Ustawa o kredycie hipotecznym jasno wskazuje na obowiązki informacyjne banków detalicznych w stosunku do kredytobiorców zamierzających pozyskać finansowanie na mieszkanie. Nawet we wstępnym kontakcie z bankiem, czy pośrednikiem kredytowym otrzymasz kartę informacyjną, która wyjaśnia właściwie wszystkie elementy zobowiązania. Karta informacyjna ma duży związek z formularzem informacyjnym, gdzie przedstawia się z reguły wszystkie koszty kredytu, co umożliwia bardzo sprawną analizę ofert w domowych warunkach. Nie musisz również zgadzać się na podpisywanie wszystkiego bezpośrednio w placówce. Umowę masz prawo zabrać do domu, dokładnie przeanalizować, a dopiero następnie podpisać z czternastodniowym okresem wypowiedzenia. Warto pamiętać, że po otrzymaniu formularza informacyjnego oferta obowiązuje na aktualnych widełkach przez 14 dni.

Jeżeli bank w tym czasie zmieni coś w zakresie oprocentowania kredytobiorca będzie miał prawo działać zgodnie z otrzymanym formularzem. To znacznie ułatwia współpracę. Dzięki ustawie o kredycie hipotecznym nie ma również mowy o nadmiernym przesuwaniu terminów odnośnie podjęcia decyzji na temat kredytowania przez bank. Bank musi się określić stosunkowo szybko, w niecały miesiąc. Ustawa o kredycie hipotecznym zabrania zmiany warunków spłaty kredytu już po wydaniu decyzji. Przez to rynek oczyszcza się naturalnie z mocno nieuczciwych praktyk, które niestety występowały, np. przez wystąpieniem kryzysu finansowego w latach 2007 – 2009. Kredytobiorca jest bardziej bezpieczny. Nawet, jeżeli bank pomyli się znacząco w ocenie zdolności kredytowej i udzieli kredytu hipotecznego nie może się z takiej umowy wycofać. Z tego również powodu zaostrzono niektóre elementy analizy zdolności kredytowej. Analiza odbywa się w bankach detalicznych (wszystkich) automatycznie.

Wcześniejszy kontakt z niezależnym doradcą kredytowym umożliwia bardziej indywidualne traktowanie i faktyczną optymalizację zdolność kredytowej pod potrzeby danej instytucji finansowej. Ustawa o kredycie hipotecznym wskazuje ponadto na większy potencjał monitorowania pośredników kredytowych. Nie ma już mowy o tym, aby w branży funkcjonowali eksperci bez żadnych kwalifikacji, czy bez podstawowej wiedzy ekonomicznej. Kredytobiorca zyskał również prawo do jakościowej restrukturyzacji zadłużenia, bez pośpiechu i ganiania z terminami sprzedaży nieruchomości w razie niewypłacalności. Ustawa o kredycie hipotecznym jest zdecydowanie korzystna dla kredytobiorców, nieco mniej dla banków detalicznych. Co myślisz o wskazanych w artykule zaletach ustawy o kredycie hipotecznym?Szukaj

Serwis

XML: kanał RSS XML: kanał Atom

Archiwum