« Wszystko co warto wie… | Strona domowa | Skąd czerpać informac… »

Oszczędzanie przy niskich zarobkach

wtorek, 30 lipiec 2019 at 09:44 am. Użyte znaczniki: , , , , ,

Średnia krajowa nie przedstawia rzeczywistej formy ekonomicznej krajowych gospodarstw domowych. Większość Polaków zarabia niecałe 2000 złotych na rękę (GUS podaje dane bez uwzględnienia małych przedsiębiorstw, samozatrudnionych), a z takiego poziomu dochodów niezwykle trudno o wygenerowanie oszczędności, szczególnie w największych aglomeracjach. Czy można w ogóle mówić o oszczędzaniu przy niskich zarobkach?

Dlaczego potrzeba oszczędzania jest tak ważna?

Pomyśl o ryzyku zawodnego systemu emerytalnego, który opiera się na tzw. umowie pokoleniowej (młodzi finansują pracą starszych). Niestety w erze starzejącego się społeczeństwa i braku realnego wsparcia rodziny wskaźnik urodzin maleje i z dużym prawdopodobieństwem nic nie powstrzyma tej tendencji. Kolejne ryzyko dotyczy niewydolnej służby zdrowia. Poważnie schorzenia wyleczysz wyłącznie, dzięki oszczędnościom. NFZ i ZUS to dwie najgorzej oceniane instytucje w Polsce według wszystkich raportów społecznych. Oszczędności to szansa na osiągnięcie wymarzonej niezależności ekonomicznej przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Dzisiejszy wiek emerytalny nie przetrwa przy ogromnych wydatkach publicznych. Z tego powodu lepiej zabezpieczyć się na wypadek niekorzystnych zmian politycznych. Strach to zawsze efektywny motywator, jeżeli chodzi o długoterminowe oszczędzanie.

Od czego rozpocząć oszczędzanie?

Pierwszy krok to pozamykanie wszystkich przeterminowanych zobowiązań, czyli pożyczek gotówkowych, kart kredytowych, niespłaconych rachunków za media, czynsz. Dopiero, kiedy jesteś na zerze lub delikatnym plusie oszczędzanie ma ekonomiczny sens. Podstawa to tworzenie domowego budżetu. Wystarczy prosty arkusz kalkulacyjny, w którym określisz strukturę wydatków i realnych dochodów netto ze wszystkich źródeł (praca, sprzedaż na aukcjach internetowych, zatrudnienie dorywcze). Analiza wydatków najczęściej wystarczy, aby zrezygnować z wielu niepotrzebnych zakupów. Gospodarstwa domowe z niewielkimi dochodami muszą określać krótko i długoterminowe cele. Pierwszy cel oszczędzania to wypracowanie poduszki bezpieczeństwa niezbędnej dla odzyskania komfortu psychicznego. Już niewielkie oszczędności możesz zagospodarować na lokatach bankowych. Dywersyfikuj oszczędzanie na lokaty krótkoterminowe i długoterminowe, aby osiągnąć najlepszy poziom płynności. To na wypadek, jeżeli pieniądze będziesz musiał szybko wyjąć po wystąpieniu sytuacji kryzysowej.

Praktyczne wskazówki oszczędnościowe przy niskich dochodach:

- z pensji 5-10% przeznaczaj zawsze na zamrożenie w oszczędnościach,

- do każdego sklepu idź z planem po szczegółowym porównaniu cen produktów/usług,

- przeanalizuj wszystkie wydatki pod kątem optymalizacji i notuj każde wyjście pieniędzy z budżetu w arkuszu kalkulacyjnym.

Wniosek

Oszczędzanie to pozytywny nawyk. Dzisiaj niezbędny, aby przeciwdziałać negatywnym zmianom systemowym.Szukaj

Serwis

XML: kanał RSS XML: kanał Atom

Archiwum