Co warto wiedzieć o wkładzie własnym w kredycie hipotecznym?
Wkład własny w kredycie hipotecznym to jeden z najpoważniejszych problemów. To kategoria obowiązkowa. Kredytobiorca bez wkładu własnego na poziomie 10-20% nie ma szans na długoterminowe zadłużenie, co wynika bezpośrednio z normy ustanowionej przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Rosnące ceny nieruchomości zniechęcają do dalszego oszczędzania
Przy rosnących cenach nieruchomości o wkład własny wyraźnie coraz trudniej. Banki detaliczne akceptują nie tylko gotówkę od kredytobiorców, ale również inne aktywa, chociażby środki z Indywidualnych Kont Emerytalnych (III filar), a nawet zabezpieczenie na pozostałych nieruchomościach. Na wiele pytań dotyczących wkładu własnego w kredycie hipotecznym odpowiada tzw. Rekomendacja S stanowiąca wzór dobrych praktyk przy potencjalnej obsłudze zadłużenia.
Im więcej wnosisz do kredytu hipotecznego, tym lepsze warunki współpracy
Wysoki wkład własny umożliwia znaczące obniżenie raty kredytu hipotecznego, chociaż przy wysokiej cenie nieruchomości wieczne oszczędzanie może zakończyć się złym podejściem do transakcji. W niektórych, dobrych lokalizacjach lepiej się poświęcić i wykorzystać ubezpieczenie niskiego wkładu, co jest możliwe w większości placówek. Co to daje? Ubezpieczenie działa do momentu, kiedy nie osiągniesz wymaganej kwoty zabezpieczenia. Kredytobiorca, który wnosi do kredytu hipotecznego sporo oszczędności nie musi się również przesadnie obawiać długoterminowych wahań stóp procentowych. Polityka monetarna nie odgrywa wtedy decydującego punktu przy spłacie, a restrukturyzacja zadłużenia staje się znacznie łatwiejsza.
Realny wkład własny niekoniecznie zgodny z warunkami rekomendacji
Podchodź ostrożnie do analizy wymagań dotyczących wkładu własnego, ponieważ czasami obowiązuje stawka od wyceny przygotowanej przez zewnętrznego eksperta bankowości detalicznej. Różnice w takich przypadkach wynoszą nawet tysiące złotych. 20% wkładu własnego to minimum. Niestety wydatki na tym się nie kończą, ponieważ dochodzą opłaty notarialne i inne zobowiązania. Realnie trzeba liczyć się przy kredycie hipotecznym z wkładem własnym na poziomie około 30%, co jest często pomijane w branżowych opracowaniach. Czy we wskazanych warunkach stać się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego?