« Dług – jeden i na kil… | Strona domowa | Najpopularniejsze błę… »

Oprocentowanie stałe i zmienne.

środa, 19 październik 2016 at 12:48 pm. Użyte znaczniki: , , , , ,

Wybierając kredyt gotówkowy przede wszystkim zwracamy uwagę na oprocentowanie. Mamy oprocentowanie zmienne i stałe. Warto wiedzieć czym się od siebie różnią zanim zdecydujemy się na konkretne z nich. Zarówno kredyty jak i pożyczki są dosyć uniwersalnymi produktami bankowymi. Za ich pomocą można pozyskać pieniądze na sfinansowanie jakiegoś wydatku, czy też sprawić sobie jakąś niespodziankę o jakiej od dawna marzyliśmy. Samo wzięcie kredytu nie jest trudne, a formalności z nim związane można dosyć szybko załatwić. Zanim jednak zdecydujemy się na jakiś kredyt powinniśmy zapoznać się jakie są koszta, które się z nim w bezpośredni sposób wiążą. Wybór rodzaju oprocentowania kredytu ma również ogromne znaczenie. Sprawdźmy, które oprocentowanie jest bardziej korzystne.

Oprocentowanie zmienne.

Oprocentowanie zmienne uzależnione jest między innymi od marży jaką nakłada bank, a także od zmienności stopy referencyjnej, czyli stopy procentowej Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli wzrośnie stopa procentowa NBP, wówczas wzrośnie również oprocentowanie naszego kredytu. o wzroście stopy procentowej NBP decyduje Rada Polityki Pieniężnej. Decydując się na kredyt gotówkowy ze zmiennym oprocentowaniem nie mamy stu procentowej pewności czy na tym zyskami. Do samego końca nie będziemy pewni jak duże będzie nasze zobowiązanie. Bank w momencie kiedy poinformuje nas o zmianie oprocentowania mamy obowiązek zmienić kwotę raty kredytu, czy nam się to podoba, czy też nie.

Oprocentowanie stałe.

Oprocentowanie stałe jest o wiele bardziej korzystne dla kredytobiorcy, jeżeli zdecydował się na długoterminowy kredyt. Jest to korzystne głównie dlatego, że już w momencie, kiedy zawrzemy umowę wiemy ile przyjdzie nam oddać do banku. Znamy również naszą ratę miesięczną, która nie zmieni się przez cały czas trwania umowy. Można dzięki temu co miesiąc mieć pewność ile pieniędzy nam zostanie i nie trafi nam się nieplanowany wydatek w postaci większej raty kredytu jak to jest w przypadku oprocentowania zmiennego. Porównując oba rodzaje oprocentowania bardziej opłacalne jest oprocentowanie stałe. Wiemy czego się spodziewać i wiemy dokładnie ile i w jakim czasie przyjdzie nam spłacić. Przy zmiennym oprocentowaniu z miesiąca na miesiąc kwota raty kredytu może wzrastać i tym samym bardzo ucierpi na tym nasz budżet domowy. Warto to wszystko przeanalizować zanim wybierzemy kredyt i rodzaj jego oprocentowania. To decyzja na dłużej i warto ją przemyśleć. Zbyt pochopna decyzja może nas słono kosztować w przyszłości.Szukaj

Serwis

XML: kanał RSS XML: kanał Atom

Archiwum