« Oprocentowanie stałe … | Strona domowa | Ocena zdolności kredy… »

Najpopularniejsze błędy występujące przy zakładaniu lokat bankowych

piątek, 27 styczeń 2017 at 1:45 pm. Użyte znaczniki: , , ,

Niestety nawet przy zakładaniu lokat bankowych ludzie popełniają błędy, które krótko mówiąc skutkują znacznie niższymi zarobkami, a wręcz stratami na kapitale początkowym. W artykule poznasz najpopularniejsze błędy związane z uruchamianiem lokat bankowych. Na początku warto sobie uświadomić, że banki detaliczne pragną możliwie najwięcej zyskać na obsłudze klientów indywidualnych. Warunki lokat bankowych przestudiowane dokładnie przez klienta dają dopiero pełne bezpieczeństwo i faktyczny zysk.

Błąd pierwszy: skupianie się wyłącznie na oprocentowaniu nominalnym

To najpopularniejszy błąd występujący podczas zakładania lokat bankowych na krajowym, a prawdopodobnie również międzynarodowym rynku. Banki detaliczne przekazują klientom informacje dotyczące wyłącznie oprocentowania nominalnego. Co oznacza pojęcie? Oprocentowanie nominalne nie uwzględnia kosztów podatku, a także inflacji. To jednym słowem kwota brutto podawana w umowie z bankiem. Niestety rzeczywistość jest inna, bowiem faktyczny zysk zależy od opodatkowania. W Polsce to 19%. Podatek jest automatycznie naliczany po zakończeniu okresu kapitalizacji. Ponadto trzeba uwzględnić w oprocentowaniu lokaty inflację. Wysoka inflacja przy niskim oprocentowaniu lokaty bankowej to rzeczywista strata dla inwestora indywidualnego.

Błąd drugi: narażanie się na niekorzystne warunki dodatkowe przy zakładaniu lokaty

Banki detaliczne bardzo często proponują promocje względem podwyższonego oprocentowania lokaty bankowej, ale jednocześnie zachęcają klientów do wykorzystania produktów dodatkowych, głównie rachunków osobistych. Większe oprocentowanie lokaty w takim przypadku bank rekompensuje sobie poprzez solidne opłaty za ROR, za wydane karty i inne narzędzia. Nie należy zatem skupiać się na niesamowitych warunkach oprocentowania, ale szczegółowo zapoznać się z regulaminem lokaty bankowej, z ewentualnymi limitami i kosztami niestandardowymi.

Błąd trzeci: zbyt dużo pieniędzy na lokacie bankowej

Nie należy przechowywać wszystkich oszczędności na lokacie bankowej z bardzo prostego powodu. Obecnie zysk z lokaty nalicza się dopiero po dopełnieniu całego okresu kapitalizacji. Wcześniejsze zerwanie depozytu skutkuje w większości przypadków utratą wszystkich wypracowanych odsetek. Pewna kwota kapitału powinna leżeć luźno na koncie lub na lokacie krótkoterminowej, np. siedmiodniowej. W ten sposób gwarantujesz sobie płynność finansową, bez wpadek jakościowych.

Błąd czwarty: mało efektywne łączenie lokat bankowych z innymi instrumentami inwestycyjnymi

Większość banków detalicznych doskonale wie, że lokata bankowa daje niewielki poziom oprocentowania. Stąd pomysł, aby łączyć bezpieczne lokaty z bardziej ryzykownymi instrumentami rynku kapitałowego, chociażby akcjami, funduszami inwestycyjnymi, instrumentami pochodnymi (kontraktami terminowymi). W takim przypadku powierzenie kapitału doradcy wiąże się z dodatkowymi kosztami obsługi kapitału (prowizje, opłaty za obrót, inne wydatki).

Błąd piąty: brak analizy oferty lokat bankowych w czasie

Wielu klientów pozostaje przy jednym banku i jednej lokacie. Warto wiedzieć, że warunki zakładania lokat bankowych zmieniają się praktycznie w formacie comiesięcznym. Dochodzą do tego promocje, oferty dla konkretnych grup pracowników, dla właścicieli biznesów. Lokaty bankowe przechodzą po prostu ewolucję pod względem warunków. Zysk z lokat bankowych kształtuje się zgodnie z cyklem zmiany stóp procentowych i poziomu inflacji. Wiedza o tych pojęciach jest wręcz kluczowa dla optymalnego zarządzania oszczędnościami.Szukaj

Serwis

XML: kanał RSS XML: kanał Atom

Archiwum