« Najpopularniejsze błę… | Strona domowa | Kredyt hipoteczny o j… »

Ocena zdolności kredytowej pożyczkobiorcy – na czym polega?

piątek, 24 luty 2017 at 11:18 am. Użyte znaczniki: , , , ,

Kredytodawcy nie nawiążą współpracy z kredytobiorcą bez sprawdzenia wiarygodności klienta. To właśnie zdolność kredytowa odpowiada za potencjał nawiązania partnerstwa z instytucjami finansowymi. Ocena zdolności kredytowej składa się z wielu etapów. W artykule poznasz podstawy analizy zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, a także poznasz ciekawe techniki optymalizacyjne związane z zagadnieniem, wejdź na kredytomania.eu i poznaj najlepsze kredyty w sieci.

Ocena zdolności kredytowej w praktyce

Standardowo występuje różnica pomiędzy oceną zdolności kredytowej osoby fizycznej, a właścicielem działalności gospodarczej. Osoba fizyczna podaje we wniosku stan dochodów, stan cywilny, wiek, a także ogólne informacje o majątku. Właściciel działalności gospodarczej udostępnia natomiast główne wskaźniki ekonomiczne prowadzonego przedsięwzięcia biznesowego. Złożenie wniosku kredytowego nie jest równoczesne z wydaniem dyspozycji o wypłacie pieniędzy. Bank może poprosić o uzupełnienie dokumentacji, aby właściwie dopasować kwotę kredytu do podejmowanego ryzyka. Zdolność kredytowa kształtuje się także względem rodzaju wybranych rat, a także względem okresu kredytowania. Im dłuższy okres udzielania kredytu, tym mniejsza rata miesięczna, co gwarantuje uzyskanie lepszej zdolności kredytowej. Dochodzi tu bowiem do poprawy płynności gospodarstwa domowego. Banki detaliczne oraz parabanki korzystają również z wielu profesjonalnych rejestrów, które są w stanie potwierdzić wiarygodność kredytobiorcy. Najważniejsze rejestry to Biuro Informacji Gospodarczej, a także Biuro Informacji Kredytowej. BIG zbiera dane o nierzetelnych dłużnikach we wszelkich rodzajach niespłaconych zobowiązań. BIK natomiast dotyczy zobowiązań kredytowych występujących w bankach detalicznych oraz popularnych SKOK-ach. Przy składaniu wniosku o kredyt bank detaliczny wysyła zapytanie do Biura Informacji Kredytowej w celu potwierdzenia twojej wiarygodności. Do tego monitoruje się aktywność pożyczkobiorcy w długim terminie. Kiedy zaciągasz zbyt wiele kredytów gotówkowych w danym okresie masz mniejsze szanse na podjęcie dodatkowych pieniędzy. Trzeba zatem rozsądnie podchodzić do kredytowania potrzeb konsumpcyjnych. Lepiej kształtować zdolność kredytową na czasy kryzysowe i mieć pewność otrzymania kredytu gotówkowego w nietypowych sytuacjach.

Najważniejsze elementy przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy

Terminowość spłat kredytów jest właściwie najważniejsza dla największych kredytodawców. Co jednak zrobić, kiedy charakteryzujesz się średnią lub żadną zdolnością kredytową? W takim przypadku masz kilka wyjść. Przede wszystkim możesz zgłosić się do sektora pozabankowego, czyli do parabanków, albo do branży pożyczek społecznościowych, gdzie występują inwestorzy indywidualni. Pożyczek krótkoterminowych udziela się naturalnie osobom ze słabą zdolnością kredytową, chociaż wtedy z dużym prawdopodobieństwem musisz przygotować się na wniesienie odpowiednich zabezpieczeń lub poręczeń (osoby trzecie). Zdolność kredytowa to pewnego rodzaju inwestycja. Przy dobrej zdolności kredytowej zaciągasz kredyt gotówkowy błyskawicznie na zasadach minimum formalności. Dla wielu gospodarstw domowych to zdecydowane ułatwienie. Zamiast gromadzenia dużych oszczędności wystarczy po prostu solidna zdolność kredytowa i tania pożyczka w razie wystąpienia problemów z utrzymaniem płynności gospodarstwa domowego. Warto pracować nad zdolnością kredytową, a przed nawiązaniem współpracy z bankami lub parabankami oceń faktyczne możliwości twojego gospodarstwa domowego w zakresie spłaty zobowiązania.Szukaj

Serwis

XML: kanał RSS XML: kanał Atom

Archiwum